راهکار ویژه Webby BPM 2019-04-17T05:35:25+00:00

سخنی با مدیران عامل محترم شرکت های تولیدی

با عرض سلام  و ادب ،

تجربه سالها مشاوره ، ممیزی ، آموزش و یادگیری در کنار شما عزیزان به ما آموخت که باید برای پوشش نیازهای فعلی صنعتگران عزیز ما نیز سهم خود را هر چند ناچیز ادا نماییم. در این راستا و با درک شرایط اقتصادی کشور راهکارهایی را آماده نموده ایم تا باعث تسریع در شناسایی عارضه ها و اقدام به موقع بر روی آنها  شود. در کنار فعالیت های عارضه یابی به دلیل عارضه مشترک در همه سازمان های ایرانی در ایجاد یکپارچگی نرم افزاری که در دنیا با نام ERP شناخته شده است ( که در بازار ایران به دلیل تحریم و قیمت بالا داری ریسک زیادی است ) راهکاری مطمئن با قیمتی بسیار پایین آماده نموده ایم. در این راهکار بر اساس استراتژی گلوله برفی پس از مکانیزه نمودن یک فرایند خود کارشناسان سازمان مشتری می توانند با استفاده از راهنماهای بسیار کامل و قدرتمند فرایند ساز نسبت به توسعه آن در داخل سازمان اقدام نمایند.  در صورت نیاز به دریافت جزئیات بیشتر با شماره 66470439  (کلینیک صنعت و معدن دانشگاه امیر کبیر) تماس حاصل فرمایند.

به امید ساختن سازمانی پویا و یادگیرنده که بتواند در مقابل امواج بیرونی مقاومت نموده و به شکار فرصتها با نگاه استراتژیک به آینده دست بزند.

    با تشکر

محمد خانجانی

مقدمه Webby BPM (بتنی بر ناب سازی فرایندها ؛  ناب سازی سازمان و ثبات کیفیت)

1- بصورت اجمالی هدف از ارائه راهکار سیستم یکپارچه ، استفاده از روشهای کاهش اتلافات ( مفاهیم تولید ناب و … )  ، نیل به ثبات در مشخصه های مهم محصول ، مکانیزه نمودن گردش فرم ها و تولید گزارشات در سطح سازمان است . در یک کلام معماری فرایندها باید به گونه ای باشد تا ضمن شناسایی  ریسک ها ، سازمان را در راستای اثربخشی و کارایی توانمند تر سازد .

2- هدف از ارائه راهکار بالا رقابت با شرکتهای نرم افزاری نبوده بلکه تکمیل کننده حلقه هایی است که  آنها  از قبول آن امتناع می ورزند . به عنوان نمونه شرکتهای تولید کننده نرم افزارها که ادعای سیستم های کاملا یکپارچه یا ERP را دارند هنوز نتوانسته اند بسته ای مورد قبول در حوزه برنامه ریزی تولید ارائه نمایند . در چنین فضایی خود سازمان ها  با استفاده از نرم افزارهای اکسل و یا اکسس نیازهای باقی مانده خود را تولید می نمایند  که این امر  با نگاه سیستمی باعث ایجاد گسستگی بیشتر در بانکهای اطلاعاتی شده و تعداد جزایر را افزایش می دهد.

3- مفاهیم بالا با موضوعاتی نظیر تغییر (Change) و مدیریت تحول در ارتباط است. بدیهی است یکی از عناصر مهم در این فرایند کارکنان می باشند که ازمدل های مختلف تحول ، جهت توانمند سازی و درگیر نمودن ایشان در مراحل تغییر استفاده خواهد شد.

4- به زبان ساده تر در مفهوم سیستم های یکپارچه به دنبال این هستیم که یکبار داده ها وارد نرم افزار شده و کلیه سامانه ها از یک بانک اطلاعاتی استفاده نمایند .

5- سنگ بنای سیستم های مدیریت یکپارچه منابع یا ERP برای اولین بار توسط 5 نفر از مهندسین آلمانی در دهه 70 میلادی در شرکت IBM ایجاد شد. تا آن زمان مدل های برنامه ریزی تولید تا سطح MRP|| شکل گرفته بود که به معنای طرح ریزی مدیریت منابع میباشد. در کشور ایران پروژه های استقرار ERP به دلایل هزینه خیلی بالا ، تحریم و عدم امکان ترازیابی (Best practice)  موفق نبوده است. 

6- مفهوم APQP Hub  و فعالیتهای علمی و اجرایی در این حوزه اولین بار در سال 2007 توسط پروفسور تراپی (Amy  J.C. Trappey) درElsevier چاپ گردید . هدف از اجرای پروژه نیل به حداکثر کارایی در زنجیره ارتباط مجموعه سازها ( Tier-1 ) با تامین کنندگان در طراحی و تولید بوده است.

خلاصه راهکار ویژه Webby BPM

متدولوژی مفهومی مدل مذکور ، نیل به سیستم یکپارچه منابع با رویکرد BPM که ما آنرا راهکار عنکبوتی از منظر توسعه نام گذاری نموده ایم در شکل فوق ترسیم شده است. اصول استقرار بر اساس این راهکار به قرار ذیل است :

1- استفاده از بانک اطلاعاتی نرم افزارهای مالی موجود در سازمان جهت پرهیز از ورود مجدد داده به سیستم BPMS

2- توجه به 4 محور اصلی جهت حفظ سیستم جدید شامل تفکرات و ارزشهای حاکم بر مدیریت ارشد و مدیران میانی ،  توجه به رشد و تعالی نیروی انسانی ، تعریف کیفیت با رویکرد ایجاد ثبات در مشخصه های مهم محصول و حذف هر گونه اتلاف و ایجاد ارزش با رویکرد تولید ناب است.

تذکر مهم :

1- در اجرای پروژه جهت تسریع در خلق سامانه ها در وهله نخست می توانیم بانک های اطلاعاتی را بصورت مجزا ایجاد نماییم و در هنگام بلوغ سیستم وارد فاز یکپارچه سازی با سیستم مالی شویم . این استراتژی جهت جلوگیری از وابستگی پروژه به همکاری شرکتهای فروشنده نرم افزار مالی جهت دسترسی به بانک اطلاعاتی طراحی شده است .

ناب سازی فرایندها ؛  ناب سازی سازمان و ثبات کیفیت